İngiltere’den Meme Coinler İçin Uyarı Geldi!

Birleşik Krallık’ta sosyal medyada kuralsız finansal danışmanlık çağı sona eriyor olabilir. Ülkenin mali gözlemcisi olan Mali Davranış Otoritesi (FCA), nüfuz sahibi kişilere, ünlülere ve finansal ürünleri çevrimiçi olarak tanıtan herkese sert bir uyarı yayınladı. FCA, mem’lerin, meme coinler gibi riskli yatırımları teşvik etmek için kullanılması konusunda özellikle endişe duyuyor.

FCA, “FinFluencer”ları odağına aldı

FCA’nın mesajı açık: Finansal promosyonlar, sağlıklı dozda internet mizahıyla sunulsa bile, “adil, açık olmalı ve yanıltıcı olmamalıdır.” Buna uyulmaması, etkileyicilerin başını belaya sokabilir, iki yıla kadar hapis, ağır para cezaları veya her ikisiyle karşı karşıya kalabilir. FCA Tüketici Yatırımları Direktörü Lucy Castledine, “Promosyonlar sadece beğenilerle ilgili değildir, kanunlarla ilgilidir” dedi. Ajans, özellikle kripto para biriminin değişken dünyası söz konusu olduğunda tüketicileri finansal dolandırıcılıklardan ve sorumsuz tavsiyelerden koruma konusunda ciddidir.

FCA, yalnızca geleneksel sosyal medya platformlarını değil aynı zamanda Reddit ve Telegram gibi çevrimiçi forumları ve sohbet odalarını da kapsayan geniş bir ağ oluşturuyor. Genellikle memlerin yayılmasıyla ilişkilendirilen bu platformlar FCA düzenlemelerinden muaf değildir.

Meme coinler endişe kaynağı

Viral internet trendlerinden ilham alan kripto para birimleri olan “meme paraları” ve tokenlerin yükselişi büyük bir endişe kaynağı haline geldi. Bu varlıklar inanılmaz derecede değişken olabilir, hızlı fiyat artışları ve ardından aynı derecede dramatik çöküşler yaşanabilir. Bazı yatırımcılar zenginleşebilirken, birçoğu büyük bir kazanç elde etmiyor.

FCA, bir “mem”in veya sosyal medya gönderisinin sınırlı karakter sayısı dahilinde incelikli mali tavsiyeler sağlamanın zorluğunu kabul ediyor. Etkileyicilerin yeni düzenlemelerde gezinmesine ve finansal ürünleri sorumlu bir şekilde tanıtmasına yardımcı olacak kaynaklar sunarlar.

Ünlülerin de başı derde girmişti

Finansal ürünlerin uygun gözetim olmadan tanıtılması, daha önce de sorun teşkil ediyordu. Kriptokoin.com oalrak bildirdiğimiz gibi Kim Kardashian, boksör Floyd Mayweather ve NBA yıldızı Paul Pierce gibi ünlülerin tümü, projelerle olan mali bağlarını açıklamadan sosyal medyada kripto para birimlerini “shill”ledikleri için ABD’de yasal sorunlarla karşı karşıya kaldı. FCA’nın eylemleri, sosyal medya kişiliklerinin finansal kararlar üzerindeki etkisine ilişkin dünya çapında artan endişeleri yansıtıyor.

Yeni düzenlemeler, Birleşik Krallık tüketicilerini çevrimiçi finansal yanlış bilgilerden korumaya yönelik önemli bir adımı temsil ediyor. Bu, kripto varlıkların ve fintech’in sürekli gelişen ortamında özellikle önemlidir. FCA, hem etkileyicilerin hem de birlikte çalıştıkları şirketlerin sorumluluğunu vurguluyor. Şirketler, tüm tanıtımlarından nihai olarak sorumludur ve etkileyicilerinin düzenlemelere uygun olmasını sağlamalıdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x