Amerikalılardan Dünyayı Ateşe Atacak Beklenti! Tarih Bile Veriyorlar

ABD’de gerçekleştirilen bir ankete göre, Amerikalıların çoğunluğu yakın gelecekte bir dünya savaşı olacağına inanıyor. YouGov tarafından yapılan ankete katılanların yüzde 61’i önümüzdeki 5-10 yıl içinde bir dünya savaşının patlak vereceğini düşünüyor.

İHTİMAL DEĞERLENDİRMESİ

VOA Türkçe’nin haberine göre ankete katılanların yüzde 18’i savaşın olabileceğini ancak kesin olmadığını ifade ederken, yüzde 21’i ise önümüzdeki 5-10 yıl içinde savaşın muhtemelen veya kesinlikle başlamayacağını düşünüyor.

TRUMP’IN AÇIKLAMALARI ENDİŞE YARATIYOR

Geçtiğimiz ay, Temsilciler Meclisi Demokrat üyesi Jared Moskowitz, eski Başkan Donald Trump’ın açıklamalarının yeni bir dünya savaşı için zemin hazırladığını öne sürdü. Trump, bir seçim etkinliğinde NATO içindeki Avrupa ülkelerini korumayacağını ifade etmişti.

RUSYA ENDİŞESİ

Ankette dikkat çeken bir diğer sonuç ise Amerikalıların %53’ünün ABD ve müttefiklerinin Rusya ve müttefiklerine karşı bir savaşta üstünlük sağlayacağına inanması oldu. Katılımcıların sadece yüzde 11’i Rusya’nın böyle bir savaşı kazanabileceğini düşünüyor.

YENİ SAVAŞ KORKUSU

Amerikalıların üçüncü dünya savaşı ihtimaliyle ilgili endişeleri artarken, uluslararası gerginliklerin boyutları da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kapsamda, siyasi liderlerin ve analistlerin bu konuya daha fazla dikkat göstermesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x