6G teknolojisi yerli uydularla gerçeğe dönüşebilir!

Yerli uzay teknolojileri her geçen gün vites artırıyor. Son olarak bir uzay girişimi, nesnelerin interneti (IoT) ve yer gözlem hizmeti için kolları sıvadı. Plan-S isimli şirket, dört test uydusunun ardından beş uyduyu fırlatmaya hazırlanıyor.

IoT ve 6G için yerli takım uydu fırlatılacak

Plan-S, 2021’den beri yerli uzay teknolojilerinde önemli işler başardı. Şirket, bugüne kadar 5 uyduyu yörüngeye göndererek uydu alt sistemlerinde büyük bir yol kat etti. Uydu sistemlerini geliştirme, uçuş deneyimi kazanma ve IoT/yer gözlem hizmetleri gibi hedeflere ulaştı.

Plan-S Genel Müdür Yardımcısı Özdemir Gümüşay, şirke­tin Temmuz ayında ilk uydularını yörüngeye göndereceğini duyurdu. Gümüşay; bu 4 uydunun, test uydularından elde edilen deneyimlerden ve verilerden faydalanarak geliştirildiğini dile getirdi.

Uydular, SpaceX Falcon-9 roketi ile ABD’den fırlatılacak. Yörüngeye yerleşmeleri ise yaklaşık 2 ay sürecek. Eylül ayında devreye alınarak yerli IoT haberleşme hizmetlerinde kullanıma başlayacak.

Plan-S’nin hedefi, 100’den fazla uydudan oluşan bir takım oluşturarak dünyanın herhangi bir noktasına çok düşük gecikmeyle haberleşme hizmeti sunmak. Bu amaçla, 2025, 2026 ve 2027 yıllarında 3 grup uydu fırlatılması planlanıyor.

Plan-S’nin bu projesi, IoT haberleşme alanında yerli bir atılım olarak öne çıkıyor. Şirket, 6G teknolojisini uzaydan sunarak nesnelerin interneti için küresel ölçekte bağlantı sağlayacak.

Peki siz bu yenilik hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x